Zrádné číslovky

13.10.2021

Správný zápis číslovek dělá problém naprosté většině lidí. Dokonce i v oficiálních textech, reklamách a různých oznámeních se často setkáme s chybami, holt matematika je prostě zrádná ve všech podobách :-) Pojďme se tedy podívat, jak ty nejčastější vypadají, a hlavně jak je zapisovat správně!

Zápis desítek, stovek,...

  • Špatně: 10000, 5000000
  • Správně: 10 000, 5 000 000

Mezi trojicemi čísel píšeme v textu vždy mezeru. Tyto trojice stanovujeme vždy odzadu. Takže když nám nějaké číslo zbývá "nad rámec", zůstává osamocené na začátku. Toto pravidlo platí i u zápisu telefonních čísel. Kde se ho však nedržíme, jsou zápisy letopočtů - nepíšeme tedy rok 1 995, ale 1995. Pravidla českého pravopisu někdy umožňují zápis čtyřciferných čísel vcelku; jedná se například o vzdálenosti v kilometrech.

Dalším správným zápisem je oddělování jednotlivých trojic tečkou místo mezery. Čárky však nepoužíváme, protože ty v matematickém zápisu značí něco jiného. 

Skloňování číslovek

Pokud si nevíme rady, je lepší napsat skloňované číslo slovy. Pravidla jsou však jednoduchá a mluví jasně - nikdy za číslovku nepřidáváme žádné OCÁSKY!

  • Špatně: 18-ti letý, před 10-ti minutami, 100vka let, do 10ti hodin, před 8mi hodinami,...
  • Správně: 18letý, 10 minutami, 100 let, do 10 hodin, před 8 hodinami

Zápis věku 

  • Špatně: 20 letý, 20ti letý
  • Správně: 20letý

V případě, že chceme číslovkou vyjádřit slovo "dvacetiletý", zapíšeme je jako 20letý - tedy bez mezery. Ovšem pokud bychom chtěli vyjádřit "dvacet let", použijeme už mezeru!

To samé pravidlo platí u všech spojení číslovek s přídavnými jmény či příslovci. Příkladem mohou být: 5násobný mistr světa, 3dvéřové auto, 6válcový motor, 5krát více,...

Jednotky

U zápisu jednotek mezera je i není správně. V tomto případě záleží na tom, co chcete vyjádřit. Pomůckou může být, že pokud se při výslovnosti jedná o jedno slovo, mezera chybí (zápis je tedy také 'jedno slovo'), a pokud řekneme slova dvě, musíme i číslo s jednotkou rozdělit na dvě.

S mezerou: 100 km - "sto kilometrů"; 20 m - "dvacet metrů"; 50 l - "padesát litrů",...

Bez mezery: 100km - "stokilometrový"; 20m - "dvacetimetrový"; 50l - "padesátilitrový"

Procenta

Při správném psaní procent se vlastně držíme stejné poučky, jako u psaní jednotek (o jednom či dvou slovech).

100 % = sto procent

100% = stoprocentní