Recenze: Záložkodeník a Čtenářský diář od Databáze knih

22.02.2022

Jako studentka literatury a milovnice četby všeho druhu jsem si nemohla nechat ujít dvě věci - Záložkodeník a Čtenářský diář pro rok 2022 od Databáze knih ve spolupráci se Čtenářskou výzvou 2022. V následující recenzi, nebo spíš v jakémsi "souboru mých pocitů a poznatků" se podíváme na tyto dvě must have každého čtenáře blíž.

Záložkodeník

Záložkodeník jsem poprvé viděla na profilu Čeština na pohodu na Instagramu. Uvnitř krásné vazby z pravé kůže je 50 kusů záložek různého designu. Když začnete číst novou knihu, vyberete jednu ze záložek, nadepíšete název knihy a autora, měsíc a rok přečtení. Poté ji můžete používat jako klasickou záložku, a zároveň si na ni při čtení zaznamenávat své pocity z knihy nebo jiné důležité informace (například hlavní postavy či děj, pokud Záložkodeník používáte také jako jakousi formu deníku čtenářského). 

Vyplněnou záložku poté opět uložíte do kroužkové vazby. Takto budete mít přehledně uložené všechny vyplněné záložky, ke kterým se budete moct kdykoliv vrátit. A pokud vám ty prázdné dojdou, je možné si zakoupit nový arch dalších 50 kusů a začít nanovo!

Použitý papír je recyklovaný a velmi kvalitní. Záložky se při používání nijak nedeformují. Celý deník krásně voní po kůži a díky své velikosti se vleze do každého batohu i kabelky. Celý koncept mi přijde skvělý, a rozhodně bych jej doporučila nejen knihomolům, ale i žákům zakládních a studentům středních škol! 

Svůj deník si můžete zakoupit například ZDE.

Čtenářský diář 2022

Další položkou v mé objednávce z knihkupectví Kosmas byl Čtenářský diář 2022. Za jeho vznikem stojí Databáze knih a Čtenářská výzva 2022. Jako copywriterka používám, kromě různých odborných publikací, na denní bázi také diář. Samozřejmě, dnes už většina lidí všechno zaznamenává do elektronického kalendáře; já však na papírovou formu nedám dopustit. Lépe se mi v něm orientuje, mám ho pořád po ruce a kdykoliv si do něj můžu poznamenat, co mě zrovna napadne. 

Tento diář už možná mnozí z vás znají, protože přece jen, diáře se nakupují už na začátku roku :-) A pokud ne, podívejte se, co se uvnitř skrývá!

První stránky naplní čtenářská výzva pro rok 2022. Za "úkol" máme letos například přečíst knihu od afrického autora nebo takovou, na jejíž obálce je strom. V následujícím seznamu si můžete přečtené tituly z výzvy přehledně zaznamenat a splněné body si označit. 

Na dalších stranách nechybí klasický diář rozdělený po týdnech. Ke každému týdennímu přehledu patří také stránka s dostatečným prostorem pro vaše poznámky, úkoly nebo cíle. Ostatně místo pro další přípisky je také na konci diáře. Ještě předtím si ale můžete všimnout seznamu, do kterého si lze zaznamenávat tituly, které si v tomto roce chcete pořídit. Na zadní straně pevné vazby nechybí obálka na důležité dokumenty. 

Diář je velmi přehledný, je zde dostatek místa pro vaše myšlenky. Pro zajímavost je u téměř každého data také poznámka o narození či úmrtí některého z významných českých i světových autorů. Velmi oceňuji krásné zpracování čtenářské výzvy doplněné o tipy na zajímavé knihy a celý diář můžu opět jen doporučit  :-)

Ten svůj můžete zakoupit ZDE