Kde najít vhodné obrázky ke svým textům? Nejlepší fotobanky zdarma!

06.02.2022

Při psaní běžných obsahových článků, PR článků, recenzí a dalších útvarů je více než vhodné doplnit text nějakým obrázkem či fotografií. Obrázek nemá pouze demonstrativní či estetickou funkci, ale může vám pomoct dostat se v prohlížeči výš, a tedy i rychleji do povědomí potenciálních návštěvníků webu nebo přímo zákazníků. 

Obrázek bychom měli již z internetu uložit pod takovým názvem, který odpovídá obsahu článku. Píšeme-li například recenzi o benzínových sekačkách, úvodní obrázek si můžeme již při ukládání pojmenovat jako "recenze-benzinovych-sekacek". Stejný titulek (případně s diakritikou a s mezerami namísto pomlček) uvedeme také ve webovém editoru přímo do alternativního popisku.

Abychom tak mohli učinit, je v první řadě důležité obrázek nějakým způsobem získat. Asi nemusím zmiňovat, že k jakémukoliv použitému obrázku, fotografii, textu, hudbě a podobně je nutné disponovat autorskými právy nebo svolením autora k jejich použití. Nejjednodušší způsob, jak obrázek na web legálně použít, je stáhnout jej zdarma nebo za úplatu ve fotobance. 

Píšete-li jako copywriter texty na zakázku, je asi normální, že fotografie nebudete platit (pokud to s klientem nemáte nastaveno jinak). Obrázky tedy budete vyhledávat na takzvaných FREE fotobankách, kde je možnost stažení i použití zcela zdarma, a není ani nutné přímo uvádět autora. Ať už jste ostřílený nebo začínající copywriter, tyto tipy na 5 nejoblíbenějších fotobank zdarma se vám určitě budou hodit!

Pixabay

Pixabay je rozhodně nejpoužívanější fotobankou, která nabízí média zdarma. Najdete tu fotky, obrázky, schémata, kliparty, vektory, ilustrace, videa a mnoho dalšího. Materiály si stáhnete bez poplatku a můžete je okamžitě komerčně využít bez povinnosti uvádět zdroj. Co se týče obsahu, je skutečně rozmanitý. Hledat můžete jak pod českými, tak pod anglickými výrazy. Na původ všech obrázků se můžete spolehnout, protože každý z nich prochází před vložením "do éteru" přímo pod rukama zaměstnancům, kteří kontrolují autorská práva, kvalitu a mnohé další parametry.

Já osobně mám Pixabay nejraději - vyhledávač si poradí i s víceslovnými názvy a předkládá obsah odpovídající mému dotazu. Obrázky se neopakují, nicméně kvalita některých souborů není občas úplně dobrá. Výhodou je také fakt, že se nemusím registrovat a stahuji rovnou do počítače jen klepnutím na tlačítko stáhnout.

Unsplash

Oproti Pixabay nabízí Unsplash fotografie v trochu lepší kvalitě. Nenajdete tady ale žádné vektory, ilustrace a podobně - pouze autorské fotky. Ty jsou skvělé ke komerčnímu užití - opět není potřeba uvádět zdroj a díky perfektnímu rozlišení vyniknou i jako náhledové fotky nebo třeba záhlaví prezentačních webů. Vybírat lze až ze dvou milionů souborů, pro jejichž stažení není třeba žádné registrace. Nevýhodou je, že si vyhledávač často neporadí s víceslovným spojením. Navíc nelze zadávat hesla v češtině.

PikWizard

Tato fotobanka nabízí vysoce kvalitní fotografie a videa pořízené profesionály. Obvykle se na PikWizard vydám, když nemůžu nic odpovídajícího najít v žádné ze dvou předchozích fotobank. Tady to má ovšem jeden háček - ne všechny fotky jsou zde zdarma. Ty, které jsou zpoplatněny, jsou již v náhledu označeny štítkem 'Premium'. Vyhledávání obrázků zdarma na webu ještě zhoršuje nemožnost vyfiltrovat si soubory zdarma. 

Pexels

Další v pořadí je fotobanka Pexels. Zde najdeme opět krásné, čisté a kvalitní fotky, které odpovídají požadavkům každého majitele webových stránek. Použití obrázků ke komerčním účelům však může být trochu ošemetné - licence Pexels sice říká, že veškerý obsah lze volně použít ke komerčním i nekomerčním účelům bez uvádění zdroje, nicméně na stránky nenahrávají svůj obsah pouze autoři fotografie. Některé soubory jsou sem agregovány z jiných volných fotobank, a tak se často jen stěží dopídit, zda nebyla nějaká autorská práva přece jen porušena. 

Canva

Canvu asi každý zná spíše jako program k úpravě fotografií. Není to ale tak dávno, co spustila také svoji vlastní fotobanku. I přesto zde najdeme už více než 50 milionů různých fotografií, které lze použít k jakémukoliv účelu. Pokud používáte Canvu k úpravě fotek, tvorbě letáčků a podobně, můžete si do aplikace z fotobanky soubory rovnou vybírat - a to značně usnadní práci. Velkou nevýhodou je však dost malý výběr obsahu zdarma!