Jak začít s copywritingem?

27.01.2022

Pracovat jako copywriter s sebou nese celou řadu výhod a také určitou svobodu - vždyť koku by se nelíbilo moct pracovat prakticky odkudkoliv pouze za použití počítače a připojení k internetu? Je však důležité splnit základní předpoklady, které jsou pro vykonávání této bezpochyby úžasné činnosti stěžejní. Které to jsou a jak s copywritingem začít?

Vzdělávejte se

V první řadě je na místě mít velmi dobrou znalost českého jazyka (případně jiného, pokud budete psát v něm). Je to samozřejmě dovednost, kterou se lze naučit. Pomoci vám mohou knihy, příručky i programy. Co by vám tedy pro začátek nemělo chybět?

  • Chuť do práce a dalšího vzdělávání
  • Pravidla českého pravopisu (2005)
  • Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost (2005)
  • Slovník spisovného jazyka českého 

Oceníte však také další publikace. Doporučit mohu například Slovník českých synonym nebo knihy s nejčastějšími chybami a perličkami od Červené propisky.

Co se týče volně dostupných on-line "pomocníků", měla by být neustále při ruce Internetovou jazykovou příručku, která je dostupná zde https://prirucka.ujc.cas.cz/, a pro bohatší a rozmanitější projev otevřete i slovník synonym zde https://www.slovnik-synonym.cz/.

Kde začít?

Začněte nejlépe psaním vlastního blogu. Pište o čemkoliv, co vás zajímá. Vaši potenciální klienti totiž budou chtít vidět nějaké ukázky vaší práce - budete-li si vést osobní blog se vší pečlivostí, máte vyhráno.

Následně je nutné klienty najít - pokud o sobě nedáte vědět, nikdo o vás logicky vědět nebude :-) Ze své zkušenosti však vím, že pro začátečníka, který ještě neumí ve světě copywritingu a SEO chodit, je nejlepší využít portály pro zprostředkování zakázek. 

Asi úplným základem, kde si osvojíte všechny dovednosti, a zároveň si vyděláte první peníze psaním, je web Copywriting - po kliknutí na odkaz se jednoduše registrujte a hurá do práce! Vše je zcela bez poplatku a jakýchkoliv skrytých podmínek. 

Postupem času však jistě zjistíte, že byste si zasloužili víc, než poměrně nízké odměny, které inzerenti na Copywritingu nabízejí. V tuto chvíli je na čase se zaregistrovat na webu Copywriteri.cz. Zde můžete využít služeb bezplatně, nebo za poplatek, který činí 999 Kč na rok. Já osobně doporučuji tuto částku ihned na začátku uhradit - získáte tím skvělé VIP funkce a budete přístupní i nezaregistrovaným návštěvníkům. Ti (a i ti registrovaní) vás mohou kontaktovat přímo na váš e-mail a dohodnout si spolupráci přímo s vámi. Peníze, které do členství investujete, se vám zcela zaručeně vrátí ještě ten měsíc!

Jak pokračovat?

I zde je možností mnoho. Můžete si založit vlastní web s referencemi a nabídkou svých služeb nebo dále využívat portálu Copywriteri.cz. Budete-li ve své práci dobří a zodpovědní, vaši klienti vás jistě rádi doporučí dál. 

Pracovat můžete na základě jakékoliv smlouvy dle domluvy mezi vámi a klientem. Nejběžnější je Dohoda o pracovní činnosti nebo Dohoda o provedení práce. Pokud se jedná o jednorázovou záležitost, vystačíte si i se Smlouvou o dílo. Úplně nejlepší varianta je ale založení živnosti. Rozšíříte si tím své pole působnosti, protože pro klienty je zaplacení faktury ta nejjednodušší možnost a nemusejí se o nic víc starat :-)

Tak hodně štěstí a psaní zdar!