Copywriterova knihovna: Které publikace by vám doma neměly chybět?

17.02.2022

Při psaní textů může i ten nejostřílenější češtinář někdy zapochybovat, nevědět si rady a hledat výraz, který by lépe vystihnul myšlenku. Pro tyto případy by žádnému copywriterovi, ale ani korektorovi, neměly v domácí knihovně chybět publikace, které si představíme v následujícím článku!

Pravidla českého pravopisu

Pravidla českého pravopisu nejsou určená jen pro studenty základních a středních škol, vlastnit by je měl asi každý. Všichni se totiž občas ocitneme v situaci, kdy píšeme nějaký důležitý dopis, e-mail, životopis nebo jakýkoliv jiný dokument a potřebujeme si ověřit správnost pravopisných jevů. Pokud si však nelibujete v papírových knihách, můžete využívat Internetovou jazykovou příručku, která je dostupná každému on-line. O správnost všech uvedených informací se stará Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky a na rozdíl od tištěných slovníků se zde pravidelně aktualizují všechny nově kodifikované tvary.

Slovník českých antonym a synonym

Rozmanitost je při psaní velmi důležitá - texty jsou čtivější, na úrovni a zvyšuje se pravděpodobnost, že čtenář dojde až k jejich konci. Abychom se v článcích neopakovali, je zapotřebí opravdu velká slovní zásoba. To je kámen úrazu zejména u začátečníků. Velkou pomůckou jistě bude Slovník českých synonym a antonym. Jedná se o poměrně obsáhlou publikaci, který čítá téměř 600 stran jednotlivých hesel, a je určena jak pro základní a střední školy, tak pro editory, korektory, překladatele, redaktory i copywritery.

Také slovník synonym nalezneme v on-line verzi. Nejedná se však o takto ucelené "dílo" a tyto slovníky obvykle nejsou spravovány vědci.

Slovník cizích slov

V odbornějších textech je zvykem (někdy až pravidlem) používat spíše cizí výrazy než jejich české ekvivalenty. Ty se však u běžného mluvčího nacházejí na okraji slovní zásoby a Slovník cizích slov je tak výbornou pomůckou. Tištěná verze má (oproti té on-line) několik výhod - slovník je ucelený, obsáhlý, dobře se v něm vyhledává, a hlavně je sestaven odborníky.

Slovník spisovné češtiny

V případě tohoto typu slovníku se nabízejí dvě odborné publikace, a to Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost nebo Slovník spisovného jazyka českého. Jedná se o lexikografický slovník plný českých kodifikovaných výrazů (až 50 000 slov). V obsáhlé knize mimo to nalezneme také popis jednotlivých výrazů, jejich pravopis, správnou výslovnost, skloňování či časování, informace o jejich původu i jejich použití ve stylistice. Základní informace ze SSČ jsou uvedeny také v Internetové jazykové příručce.

Knihy od Červené propisky

100 perliček pro (ne)milovníky češtiny a 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny - to jsou přehledné a velmi povedené knížky od známých korektorek, které na Instagramu vystupují pod jménem Červená propiska. Zábavné publikace jsou plné těch nejčastějších chyb všech druhů a určitě by je měl mít doma, nebo alespoň přečtené, naprosto každý. S jejich nákupem neváhejte, já osobně se do nich koukám častěji než do čehokoliv jiného!