Co potřebuje copywriter ke své práci?

11.03.2022

Stejně jako každé jiné zaměstnání či podnikání, i copywriting na plný úvazek si vyžaduje nějaké počáteční investice a specifické "pomůcky" i prostředí k práci. Pokud s copywritingem teprve začínáte, chcete začít, nebo byste se mu jen konečně rádi věnovali naplno, pojďte se dozvědět, co všechno budete ke každodennímu plnění zakázek potřebovat!

Počítač, telefon a další elektronika

Budete psát. A hodně. A taky hodně komunikovat přes e-mail. Využívat textové editory a neustále pátrat na internetu. A právě proto byste měli první investici směřovat do kvalitního a výkonného počítače. Samozřejmě postačí zařízení i v nižší cenové relaci, přece jen se jedná o běžné kancelářské úkony, nicméně ze své osobní zkušenosti můžu říct, že notebook ve vyšší kategorii vám v budoucnu ušetří spoustu času a nervů.

Začátečníci a občasní pisálci si tedy jistě vystačí s nějakou "lidovkou". V této kategorii můžeme v internetových recenzích najít například notebook ASUS X515EA-BQ868T, který disponuje dostatkem paměti, je lehký (oceníte, pokud rádi pracujete třeba v kavárně), má USB sloty, webkamerou (v případě videohovoru s klientem se hodí) a mimo jiné zde najdeme kompletně českou klávesnici včetně numerické části, což ušetří spoustu práce.

Náročnější copywriteři, korektoři i redaktoři, kteří denně zpracují větší množství textu, odbaví kvanta mailů a tráví den u desíti otevřených internetových oken plných informací do článků, už rádi zainvestují do tohoto hlavního pracovního nástroje trochu víc. A jedním z nejlepších notebooků, které na trhu seženete, je rozhodně MacBook. Model Air 13" M1 2020 šlape jako hodinky a nabídne všechno, co od dobrého PC očekáváte!

Když máme vybraný počítač, může se časem hodit i nový telefon. Všechny Google aplikace od tabulek, přes disk až po dokumenty, kalendář, faktury, maily a další denně využívané programy si snadno spárujete s těmi v počítači a můžete fungovat prakticky kdekoliv. Je dobré si k Macu pořídit iPhone, a ke klasickým "Windowsům" zase Android, případně přímo telefon s operačním systémem Windows.

Spolehlivé internetové připojení

Bez internetu se neobejdete. Pokud zrovna nepíšete knihu nebo neděláte korekturu (ke které potřebujete stejně přinejmenším odbornou literaturu), musíte vyhledávat zdroje. Ke klasickým obsahovým článkům budeme kromě zdrojů potřebovat i obrázky z fotobanky, budeme je muset odeslat klientovi přes e-mail, případně nahrát do webového editoru. A to bez internetového připojení nelze.

Zapnutím wifi to ale nekončí. Lidé z města bydlící v menším bytě jsou na kvalitní a rychlý internet zvyklí, nicméně ti, kteří mají doma horší signál nebo dokonce router na jiném patře než pracovnu, mohou mít se stabilním připojením trochu problém. Dobrý router je tedy k nezaplacení!

Vybavená pracovna nebo pracovní kout

Ačkoliv se může zdát, že při práci doma vlastně žádnou pracovnu nepotřebujete, když si můžete sednout k jídelnímu stolu, opak je pravdou. Má to hned několik důvodů. Tím prvním je, že pokud budete sedět na gauči, v kuchyni nebo kdekoliv jinde, kde obvykle děláte něco jiného, budete se neustále rozptylovat. V obývacím pokoji budete mít nutkání sledovat televizi, ležet u psaní na pohovce nebo třeba z ničeho nic utírat prach, kterého jste si všimli 😊 Kuchyně je obvykle centrum dění každého bytu a můžete tu být často vyrušování členy rodiny.

Kromě soustředěnosti je to také ergonomie, která vyžaduje samostatné místo na práci. Vzhledem k tomu, že sezením u stolu budete trávit i několik hodin denně, při nedodržení pravidel správného sezení se už za pár dní mohou dostavit nepříjemné zdravotní problémy jako jsou bolesti zad, krku, bolesti rukou (ty mohou vyústit až v syndrom karpálního tunelu), problémy se zrakem, únava a podobně. Při sezení bychom měli mít kotníky, kolena, kyčle i lokty v pravém úhlu. Záda musí být vzpřímená a pohled směřovat přímo před sebe.

Abychom ergonomického posedu dosáhli, je vhodné zvolit optimálně vysoký stůl. Ten je dobré si buďto vyzkoušet přímo na prodejně, nebo si rovnou pořídit stůl výškově nastavitelný. Některé modely mají dokonce naklápěcí pracovní desku nebo možnost práce ve stoje. No a druhým důležitým kouskem v pracovním koutě je židle. Na té určitě nešetřete. Vyberte ergonomický model s polstrovanými a tvarovanými zády i sedákem, z měkkého a prodyšného materiálu odvádějícího vlhkost. Židle by opět měla být výškově nastavitelná a k zahození nejsou ani loketní opěrky a opěrka hlavy.

Diář

Samozřejmě, dneska už má každý diář v appce, kalendář v mobilu a na papír se úplně zapomíná. Pokud ale stejně jako já patříte "ke staré škole" a papírový diář vám prostě přijde přehlednější i snazší na zapisování všech potřebných poznámek, nemusíte se nutit do elektronických verzí.

Zde je pár diářů, které mohu vřele doporučit já:

A Cup of Style Diář

Je skladný, ale obsahuje všechno, co potřebujete - roční plánovač, měsíční kalendář i spoustu místa pro všechny poznámky. Kromě toho zde najdete plno drobných motivačních textů, které se v den blbec prostě hodí!

Koupit ho můžete třeba TADY.

Čtenářský diář

Tohle je něco, co musí mít každý knihomol, tedy i já 😊 Osobní zkušenost se Čtenářským diářem na rok 2022 najdete ZDE.

Čtenářský diář koupíte například TADY.

Pětiletý diář

Nebaví vás každý rok kupovat nový diář? Plánujete si některé cíle nebo projekty i na vzdálenější budoucnost? Nebo se jen rádi občas ohlížíte dál do minulosti? Pětiletý diář se vám bude líbit. Nemá žádný začátek a s poznámkami tak můžete začít kdykoliv během roku!

Koupíte ho třeba ZDE.

Podpůrná literatura a internetové zdroje

Součástí pracovny nebo pracovního koutku by měla být i taková malá knihovnička, ve které se bude líbit všem publikacím, které by copywriterovi neměly chybět. Do tohoto regálu si můžete přehledně umístit i šanony se zakázkami, fakturami a dalšími dokumenty souvisejícími s podnikáním a psaním 😊